Forumul Colegiului Național Mihai Eminescu Petroșani

Docendo Discimus
Acum este Sâm Ian 25, 2020 10:04 am

Ora este UTC+02:00 Europe/Bucharest

Scrie un subiect nou  Răspunde la subiect  [ 1 mesaj ] 
Autor Mesaj
MesajScris: Dum Ian 21, 2018 11:31 am 
Neconectat

Olimpiada de Limba Engleza - Text de Opinie/Reflectiv-15 (G. L. Alexander) (Prof. Emil Ciolan)

TEHNICA DE REDACTARE A UNUI ESEU DE OPINIE

ESEUL de OPINIE are un STIL FORMAL.

In ESEUL de OPINIE vi se cere sa va exprimati opinia personala asupra subiectului de ESEU dat spre rezolvare.

Opinia personala trebuie sa fie exprimata CLAR si sustinuta de motive (REASONS) (numite uneori argumente – vezi acest tip de eseu ca cerinta la limba romana).

Punctul de vedere opus trebuie introdus intr-un alt paragraph.

Un ESEU de OPINIE REUSIT (de success) va avea urmatoarea structura:

● INTRODUCERE (INTRODUCTION) - (1 Paragraf)

In acest paragraph se expune/exprima TOPICUL (subiectul), urmat de expunerea
(exprimarea) OPINIEI PERSONALE asupra subiectului.

● CUPRINS (BODY) - (2-3 Paragrafe)

● Paragraf 1 – OPINIA 1, de obicei a unei persoane avizate (care e bine cunoscuta in domeniul
respectiv, de ex. scriitor, etc.), si care trebuie sa fie sustinuta prin motive (REASONS);

● Paragraf 2 – OPINIA 2, de obicei tot a unei persoane avizate (care e bine cunoscuta in domeniul
respectiv, de ex. scriitor, etc.), si care trebuie sa fie sustinuta prin motive (REASONS);

● Paragraf 3 – OPINIA 3, OPUSA/DIFERITA de opiniile exprimate in paragrafele anterioare, 1-2)
si care trebuie sa fie sustinuta prin motive (REASONS).

● INCHEIERE (CONCLUSION) – (1 Paragraf)

In incheiere/concluzie, in ESEUL de OPINIE ENGLEZ, trebuie sa reformulati opinia personala exprimata in
introducere, dar folosind alte cuvinte. (Aici veti vedea cat de utile sunt
acele exercitii numite REFRAZARI/REFORMULARI!)

P.S. Anumiti autori de eseuri folosesc uneori in loc de cuvantul OPINION (opinie) cuvantul VIEW (punct de vedere).

OBSERVATII:

In scrierea formala a unui ESEU de OPINIE SE EVITA folosirea expresiilor care contin cuvinte de genul “I” (eu) si “MY” (meu).

Se prefera in schimb EXPRESIILE IMPERSONALE, cum ar fi “IN THIS WRITER’S VIEW” (potrivit punctului de vedere al acestui scriitor) sau “IN THIS WRITER’S OPINION” (dupa opinia acestui scriitor).

ATENTIE!

1). Evitati TOTAL folosirea expresiilor “ACCORDING TO ME” (dupa mine) si “ACCORDING TO MY OPINION” (dupa opinia mea).

2). Folositi in schimb expresiile “IN MY OPINION” (in opinia mea), “IN MY VIEW” (potrivit punctului meu de vedere) si “TO ME” (dupa mine).

Aveti date aici 30 de MODELE de TEXTE de OPINIE/REFLECTIVE (Opinion/Reflective Texts 1-30), scrise de renumitul autor de manuale George Louis Alexander. Lecturarea lor (cat si rezolvarea exercitiilor date la sfarsitul textului, mai ales a EXERCITIULUI 5 (COMPUNEREA/COMPOZITIA) ar trebui sa aiba drept rezultat REDACTAREA UNUI ESEU DE OPINIE/REFLECTIV CAT MAI ORIGINAL, DECI CAT MAI DE SUCCESS!

Succes!
Prof. Emil Ciolan

Fişiere ataşate:
Louis George Alexander - 60 Steps to Precis (Opinion-Reflective Text-15) (Prof. Emil Ciolan).pdf [169.49 KiB]
Descărcat de 62 ori
Sus

Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou  Răspunde la subiect  [ 1 mesaj ] 

Ora este UTC+02:00 Europe/Bucharest